Tüntetésre hívunk mindenkit a WHO-szerződés és a vendégmunkásokra épülő gazdaságpolitika ellen, és a készpénzhasználat mellett!
Dr. Letoha Tamás a WHO-ról és a szerződésről:
Mutassuk meg, hogy van még igazi antiglobalista erő Magyarországon! Mondjunk NEM-et a WHO-szerződésre! NEM-et a vendégmunkásokra! IGEN-t a készpénzhasználatra!
Demonstrációra hívunk mindenkit május 11-én, Budapestre, a Külügyminisztérium elé!
Üzenetünk a politikusaink felé: A WHO szerződés aláírása felér egy hazaárulással!
Ne azt nézd, amit mondok, hanem amit csinálok. Az utolsó percben bemutatásra került az, hogy nincs vírus. Vajon Torockai László megértette? Hol volt vírus? Hol volt gén? Csak rajzokat(=mese) látott, képernyőn. Toroczkai nem állíthatja ezek után azt ép értelemmel, hogy látott elkülönített, élő vírust. A „szakmai pénzosztó” nemzetközi kapcsolatok fenntartása ezen az eredményen semmit nem változtat. A beszélgetés tanulsága annak a belátása lehet, hogy a tudományt rossz helyen keresi. A másokat képviselő politikusnak a tudományban a bizonyítást, empirikus bizonyítottságot kell megtalálnia.
Előtte végig arról volt szó, hogy van vírus (vírus tüskefehérje és patogenitás, ami nincs), de a gyulladásokban nem játszik szerepet. Csak baktériumot tudnak kimutatni, amit hibás módon, a baktériumok élettani szerepét és fontosságát tagadva megölnek, ezzel beteggé téve a szervezetet, azt gyógyításnak álcázva. Egyébként pedig WHO tagság és Fauci reklámot hallottunk, és az 50 millió eurós EU pályázat említését, ami egy covid elleni új hatóanyag felfedezésére volt kiírva. Kutatni kell azt (is), hogy az oltás helyett hogyan máshogy lehet bejuttatni a „covid gyógyszert”, úgy, hogy covid nem is létezik.
Nem derült ki, hogy mik lennének a WHO pozitív dolgai. Ez nem véletlen, mert nincsenek pozitív dolgai a WHO-nak. Az sem derült ki, hogy nemlétező járványt tudna-e kezelni a magyar egészségügy. Szerintem igen, a nemlétezőt bárki tudja kezelni, mert azon nincs mit. Mindig csak lokális járvány van, megadható mérgezési forrással. Ami lehet pl. a sokG bekapcsolása is. Ha sok helyen kapcsolják be, akkor lokálisan sok helyen, egyidőben lehet betegséget előidézni. Idézem az alap fizikát a „Reakció arra, hogy egyre több oltásellenes csoport perli be a háziorvosokat” bejegyzés alatti kommentemből: „A sugárzásokkal egy-egy pont van megcélozva. Egy adott pontra irányított sugár van, közelről, gyorsan, pont nincs hullám. A Kindzsal is a levegőből egy pontból indított irányított „sugár”, ami nagyon gyorsan ér célba. Nem igazán hullámzik.” Röviden a járványok úgy indulnak, hogy a betegséget okozó méreg forrása térben és időben egy helyen elhelyezésre kerül, és onnan szépen el fog terjedni úgy, hogy onnan kiindulva közvetlen kapcsolatba kerül az élővilággal.
35:25-nél elhangzott, hogy a gyógyszerfejlesztés nem írhatja felül az emberek egészséghez való jogát. Ez beismerés lenne arról, hogy a gyógyszer az megbetegítésre van kifejlesztve?
Azt a gondolatot bővebben ki kellene fejteni, hogy egy kutató többet kockáztat, mint egy politikus. Aki önhibáján kívül a kárvallottja a hamis kutatások megvalósulásának, az kockáztatja az életét. Induljunk ki ebből. A kutató nem vezethet félre egy politikust, de egy átlagpolgárt se. Furcsa módon érzelmi túlfűtöttségekről esett szó, mint kutatók” elleni támadási” módszerről. Mi, átlagemberek, a kutatások potenciális áldozatai kézzelfogható szakmai bizonyítást várunk el, amit eddig nem, de most ennek a beszélgetésnek az utolsó percében látványosan megkaptunk. Vagyis azt, hogy nem létezik szakmai bizonyítása az egész pandémia, vírus, genetika stb. cirkusznak. Az egész csalás, a mögötte levő tudománnyal együtt. A hamis tudomány önmagát járatja le.
Én, mint átlagpolgár, nem bírom elviselni, ha a tudomány nevében hazudnak nekem, sőt az oltásba és a gyógyszerekbe életellenes mérgeket csempésznek, és hazug módon az elfogadására, és belsővé tételére próbálnak rávenni. Ez nemcsak sértő, hanem sikeresség esetén megtett szándékos életellenes károkozás.
Tüntetni természetesen megyek.
Élet és halál kérdése az, hogy minél többen ot legyünk.
Ez most nem csak rólunk, hanem gyermekeink unokáink jövéjéről, a magyarság megmaradásáról is szól.
Most nincs helye a kifogásnak, magyarázkodásnak, ahogy utána nem lehet alapja sem a panaszkodásnak sem.
Az itt és most van, vagy a soha többé!
Az életünk, a jövőnk a tét!
Érdekes beszélgetés, de sokkal érdekesebb az, ami nem hangzott el. Bár dr. Letoha céloz arra, hogy a WHO-t szponzorok tartják fenn, akiknek igényei, elvárásai vannak, de úgy véli, szakmai szempontból szükség lenne egy ilyen nemzetközi szervezetre. Kritikusan szól a „járvány” kapcsán közreadott WHO ajánlásokról, melyek sok kárt okoztak, ennek ellenére a hazai egészségügy átvette ezeket, ahelyett, hogy a korábbról jól ismert terápiát alkalmazta volna. Megjegyzendő, hogy ez nem magyar sajátosság, vezényszóra léptek életbe szinte minden „fejlett” államban ugyanazok az intézkedések, kommunikációs fordulatok. Számos külföldi orvos tagadta meg az éppen hivatalossá vált állami protokollt és időben kezdte meg a megfelelő terápiát, mellyel gyakorlatilag minden betegüket megmentették, ám a helyi hatóságok azonnal üldözni kezdték az ilyen „devianciát”. Hasonló sorsra jutott számos tudós is, akik korábban nemzetközi szaktekintélynek számítottak, de szót emeltek a pusztító génmódosító oltások ellen. Mindenesetre az orvostársadalom nagy részének hozzáállása a járványkezeléshez leleplező jellegű volt.
Ezek a dolgok csak kétféle okból történhettek: korrupció vagy külső erők kényszere nyomán.
Ha dr. Letoha úgy véli, hogy a jelen világpolitikai helyzetben létezhet egy globális, de teljesen szuverén szakmai központ, akkor téved. Bill Gates neve felmerült ugyan a beszélgetés során, de meghatározó elveit és tevékenységét, világpolitikai befolyását nem részletezték, holott a WHO-t ő irányítja a háttérből, járványokat és „vakcinákat” is ő rendelhet meg, a világ államait az ő elképzelései szerint befolyásolják háttérhatalmi szervezetek (pl. ENSz, EU, Világgazdasági Fórum, stb.)
Bár szóba került, hogy a Sars-Cov-2 vírus laboratóriumból származik, arra nem tértek ki, hogy az ilyen vírusok kutatása biofegyver céljára már legalább hatvan évvel ezelőtt kezdődött és az utóbbi 15 évben sikerült is eléggé fertőző fajtákat előállítani. Ezzel párhuzamosan annak ürügyén, hogy az emberiséget meg kell védeni az ilyen vírusoktól, oltóanyagok fejlesztésébe kezdtek. A történetet ismerjük: előbb világjárványt jelentett be a WHO, majd röviddel ezután már megjelentek a „hatásos és biztonságos” oltóanyagok, melyeket minden eszközzel rákényszerítettek sok milliárd emberre. Ma már tudjuk, hogy a génmódosító anyagok semmiféle védelmet nem nyújtottak semmiféle járvány ellen, éppen ellenkezőleg: ezek az oltóanyagok bizonyultak a valódi biovegyvernek, sok millió ember halálát és egészségkárosodását okozva.
Dr. Letoha valóban sokat kockáztat azzal, ha a „vakcinák” helyett a kipróbált és hatásos gyógyszeres kezelést ajánlja súlyosabbnak mutatkozó vírusos légúti megbetegedések kezelésére, szemben a kényszerű „világ-protokoll”-al, de azt semmiképp sem ismerheti el, hogy mRNS oltásokkal valóban nagy tömegeket lehet elpusztítani és ez lehet a acél . Ennek kimondása még politikusok számára is kockázatos, pedig a depopulációnak még további számos módozata is folyamatban van.
Csupa-csupa jó hírek a WHO-szerződésel kapcsolatban:
Az Egyesült Királyság nem hajlandó aláírni a WHO világjárvány-egyezményét.
Az Egyesült Államokban is zajlanak az események:
– Egy 22 államfőből álló főügyészből álló csoport szerdán közölte Joe Biden elnökkel, hogy ellenzik a szövetségi kormány azon terveit, hogy a WHO-nak nagyobb hatáskört biztosítson a COVID-19 világjárványra válaszul.
– Hasonló szellemben a múlt héten 49 republikánus szenátor által aláírt levél felszólította Bident, hogy vonja vissza kormánya támogatását a WHO két javaslatához.
– Az alabamai szenátus megszavazta a WHO-ellenes határozatot, jelenleg a krományzónál van az ügy.
– A Louisiana Szenátusa elfogadta a WHO ellenes törvényjavaslatot, a képviselőház bizottsága zöld utat adott, a Ház teljes szavazására vár.
-Az Oklahoma House elfogadta a WHO elleni törvényjavaslatot, és most a Szenátusra vár, hogy elfogadja azt.
https://childrenshealthdefense.org/defender/22-attorneys-general-who-pandemic-agreement-uk-opposes/
Lassan, de erőteljesen haladnak az események.
Van remény a WHO blokkolására.
Imádkozzunk!
MÁJUSBAN BIZTOS, HOGY NEM LESZ MEGÁLLAPODÁS WHO-ÜGYBEN:
“A pandémiás szerződés megingott, mivel a tárgyalások megállapodás nélkül érnek véget.
A WHO-pandémiaszerződésről folytatott tárgyalások elfogadott szöveg nélkül fejeződtek be.
Ebédidőben abbahagyták a szövegről folytatott tárgyalásokat, és inkább kidolgozták, hogyan lehetne a legjobban folytatni a szerződést – akár a következő hetekben, hónapokban vagy akár években – mondta egy tisztviselő.
Mivel azonban a jelenlegi tárgyalásokon nem született megállapodás, egyre távolabbinak tűnik annak a tervezetnek a megalkotása, amelyről május végén szavazhatnak.”
https://dailysceptic.org/2024/05/11/pandemic-treaty-falters-as-talks-end-without-agreement/
Az emberek többsége nem tudja mi a “virus” szó jelentése. És ebből származik a bonyodalom, sőt az, hogy könnyen meg lehet téveszteni őket a tudatlanságújuk miatt. Tehát, ha letisztázzuk a szó jelentését, és tudatjuk az emberekkel ezt, szépen elkezdenek majd helyére kerülni a dolgok.
A vírus egy lati szó és azt jelenti, hogy méreg.
Ilyen egyszerű!
Tehát egy emberi testbe bekerülő méregre képtelenség védőoltást vagy gyógyszert adni. Csupán két lehetséges megoldás van:
1. Megakadályozni, hogy a méreg a testbe bekerüljön.
2. A már bekerült mérget ki kell a testből takarítani.
Különben a legtöbb vírus(méreg) a civilizálódott világ környezeti, ipari szennyeződéseiből áll.
A levegőn, vízen, táplálékon, kozmetikai és tisztítószereken keresztül jut a testbe.
Ezért a vírus nem alapvetően gyógyászati, azonban súlyos környezetvédelmi fenyegetés és probléma.
2. rész
Szeged365 kisokos Dr. Letoha Tamással: mi a különbség a vakcinák között?
Fülöp Tímea Fülöp Tímea2021, január 23. 19:19Frissítve: 2021, január 23. 19:28
Facebook Twitter Messenger
Mióta december végén kezdetét vette a koronavírus elleni oltakozás Magyarországon, egyre több lehetséges vakcináról szólnak a híradások, melyek beadatásával védelmet élvezhetünk a SARS-CoV-2 koronavírussal szemben. Azonban az interneten keringő rengeteg információ között könnyű elveszni, ami bizonytalanságot ébreszt az emberben a vakcinákkal szemben. Hogyan működnek, mit csinálnak tulajdonképpen a szervezetben, az egyik ugyanolyan jó, mint a másik? Ezekre a kérdésekre kerestük a választ Dr. Letoha Tamás, szegedi kutatóorvossal, aki segített nekünk eligazodni a különböző vakcinatípusok között.
Elmondta, hogy jelenleg publikusan három vakcinára vonatkozóan találhatóak meg teljes körűen a klinikai vizsgálatok eredményei, amelyek az interneten bárki számára hozzáférhetőek: ezek a Moderna, a Pfizer/BioNTech és a brit AstraZeneca oltóanyagai. Ezek a legmodernebb technológiával készült vakcinák, jelenleg ugye Magyarországon a Moderna és a Pfizer/BioNTech termékeivel zajlanak az oltások.
Pfizer/BioNTech és Moderna
A Pfizer/BioNTech és Moderna vakcinái hasonló elven működnek. Mindkettő a hírvivő RNS technológián alapul. Ennek a hírvivő vagy messenger RNS -nek (mRNS) a feladata az emberi szervezetben, hogy a géneket alkotó DNS-szakaszoktól elvigye az információt, milyen fehérjét kell készíteniük. Úgy működnek, hogy az oltóanyag egy zsírburokba csomagolva tartalmazza a koronavírus egyik fehérjéjének, az úgynevezett tüskefehérjének (ami a vírust az emberi sejtekhez köti) az előállításához szükséges genetikai információját, ami az emberi sejtekbe jutva elkezdi ezeket a tüskefehérjéket termeltetni.
Fotó: focusnewsroom.com
„Tehát a vakcinákkal vírus tüskefehérjéjének a genetikai kódját juttatják be a szervezetbe. A Pfizer és a Moderna mRNS alapú kódot visz be, és ez az mRNS kód gyakorlatilag közvetlenül fehérjévé íródik át, és az emberi szervezet sejtjei termelik meg a vírus tüskefehérjéjét, és ez így megtermelt tüskefehérje váltja ki azt az immunválaszt, ami véd a Covid-19 megbetegedés kialakulásától” – fogalmazott Dr. Letoha Tamás.
Fotó: 24.hu
AstraZeneca
Az AstraZeneca és az előbb említett két vakcinatípus mind arra épül, hogy az immunizálásért felelős tüskefehérje genetikai kódját juttatja be az emberi szervezetbe, és az emberi szervezet sejtjeivel gyártatja le a vírus tüskefehérjéjét, csak nem mindegy, hogy ez mRNS szinten történik, mint a Moderna és a Pfizer esetében, vagy pedig kettős szálú DNS formájában jut be a szervezetbe a tüskefehérje kódja, mint az AstraZenecánál. Az AstraZeneca oltásai csimpánzokban előforduló emberi megbetegedést nem okozó adenovírus alapuló vakcinák.
Fotó: azuzlet.hu
„Az emberi sejtekben ez a DNS alapú genetikai kód lefordítódik tüskefehérjévé, itt nem közvetlenül történik az átíródás, mint a Pfizer és Moderna esetében, hanem először RNS lesz belőle, majd azután íródik át fehérjévé. Az adenovírus alapú génbevitel nagyon hatékony módja a tüskefehérje kifejeztetésének az emberi szervezetben. Az így létrejött tüskefehérje váltja ki azt az immunválaszt, ami a Covid-19 betegség kialakulását mérsékli, illetve a kockázatát csökkenti. Az AstraZeneca az Egyesült Királyságban érhető el, mert ott a helyi gyógyszerügynökség jóváhagyta, ezek alapján valószínű, hogy hamarosan az Európai Unióban is forgalomba kerül.” – mondta el a kutatóorvos.
A nyugati vakcinákon kívül komoly kutatások folynak az Európai Unión kívül is. Itt meg kell említeni az orosz és a kínai vakcinákat. Bár eddig közzétett eredményeik kecsegtetőek, viszont nehezíti a teljes körű átlátást az, hogy míg a Moderna, Pfizer, és AstraZeneca eredményei mind publikusak és a szakirodalomban elérhetőek, addig még tudományos körökben sincs rálátás a kínai és orosz oltóanyag kapcsán a kiterjedt létszámú csoportokon végzett tesztek eredményeire, az úgynevezett fázis 3 klinikai vizsgálatok adataira. Dr. Letoha Tamás elmondta, a fázis 2-ig publikált eredmények viszont nagyon ígéretesek.
Szputnyik V
A Szputnyik V nagyon hasonlít az AstraZeneca fejlesztéséhez, azzal a különbséggel, hogy ott nem csimpánz adenovírusba, hanem egy humán adenovírusnak a legyengített változatába teszik bele a tüskefehérjéért felelős DNS szakaszt, és ezzel a humán adenovírus variánssal, ami közvetlenül nem okoz emberi megbetegedést, oltják be az embert.
„Van egy másik típusú orosz vakcina is, az EpiVacCorona elnevezésű második generációs vakcina, itt pedig közvetlenül a vírus fehérjéknek a darabkáit keverik össze immunerősítő anyagokkal, és azt adják be az embereknek. A humán vizsgálatok eredményeivel itt is adósak még az orosz kollégák.”
Fotó: azuzlet.hu
Sinopharm és Sinovac
Kínában is több fajta fejlesztés létezik, de ezekkel kapcsolatban is elég kevés információ került publikálásra. Hozzájuk tartozik a Sinopharm és a Sinovac vakcinái. A kínai az egy sokkal egyszerűbb, sokkal régebbi, és hagyományosabb technológia. Ez azokhoz a kötelező védőoltásokhoz hasonló, amelyekre gyakorlatilag az egész járványügy épül.
Fotó: dw.com
„Ez azt jelenti, hogy az inaktivált vírussal történik az immunizáció. Tehát ahelyett, hogy kiragadnának egy-két koronavírusból izolált fehérjét, vagy a koronavírus egyes fehérjéit kódoló RNS szakaszokat csempésznének be az emberi szervezetbe, itt igazából a fertőzésre képtelenné teszik a koronavírust, majd a teljesen intakt burokfehérjével ellátott, de fertőzésre képtelen koronavírust injektálják az emberi szervezetbe. Ott gyakorlatilag nem történik más, mint az, hogy az immunsejtek szó szerint felzabálják a fertőzésre képtelen koronavírust, megemésztik, prezentálják a különböző szakaszaikat gyakorlatilag más immunsejteknek, és ez alapján az immunrendszer elraktározza ezt az információt, hogyha újból találkozik az élő virulens koronavírussal a szervezet, akkor hatékonyan tudjon ellene védekezni” – tudtuk meg Letoha Tamástól, aki azt is elárulta, hogy a Sinopharm vakcinával kapcsolatban volt tavaly év végén egy bejelentés, miszerint a vakcina az oltott emberek 99, 52 % -ban tudott koronavírus specifikus antitesteket termelni, és ennek a hatékonysága 79,52%-os volt.
Fotó: africanews.com
Letoha doktor azt is elmondta, a megfelelő információk nélkül nem lehet összehasonlítani a különböző vakcinákat. „Akkor lehet a vakcinák között objektív módon különbséget tenni hatékonyságban és biztonságosságban, ha a vizsgálati eredmények mellett mindazon klinikai protokoll rendelkezésre áll, amivel a különböző vakcinákat vizsgálták. Ez jelenleg csak a Moderna, a Pfizer/BioNTech és a brit AstraZeneca oltóanyagai esetében teljesül.”
Dr. Letoha Tamás: a koronavírustól nem fogunk tudni teljesen megszabadulni
Kisházi Sándor Kisházi Sándor2021, augusztus 26. 20:35Frissítve: 2021, augusztus 26. 20:35
Facebook Twitter Messenger
5 és félmillió beoltottal várja Magyarország a koronavírus negyedik hullámát, amelynek már Müller Cecília szerint is a küszöbén állunk. Kik vannak veszélyben és milyen őszre számíthatunk? A téma kapcsán a csütörtök esti Hír TV “Magyarország élőben” című műsorában Gerhardt Máté vendége a szegedi dr. Letoha Tamás kutatóorvos volt.
AZ ŐSZI HÓNAPOK FELERŐSÍTIK A VÍRUS TERJEDÉSÉT
Küszöbön a negyedik hullám? Meg tudja erősíteni? – tette fel a kérdést a műsorvezető, amire a szegedi kutatóorvos azt válaszolta, hogy a légúti fertőzést okozó vírusoknál az őszi hónapok felerősítik a virulenciát. A koronavírustól nem tudtunk teljesen megszabadulni és nem is fogunk soha, az őszi hónapokkal várható, hogy kicsit felerősödik a megbetegedések száma.
OLTASSUK A GYEREKEKET?
Még mindig komoly szakmai viták övezik a gyermekek oltását – magyarázta Dr. Letoha Tamás. Mint mondta, a kicsiknél enyhe lefolyású betegséget idéz elő a koronavírus, éppen ezért vannak, akik szerint jobb, ha természetes fertőzésen esnek át a gyerekek. Persze erős a másik tábor is, éppen ezért a vita még nem dőlt el. Minden esetre beszédes, hogy Európában a legátoltottabb Angliában a gyerekek körében nem javasolják a vakcinát.
A COVID VELÜNK MARAD
Sok olyan világjárvány volt, amelyeket a történelem során sikerült teljesen eltörölni védőoltással, azonban a koronavírussal más a helyzet. Ez egy felső légúti megbetegedést okozó vírus, teljesen másként fertőz, mint a teljesen eradikált vírusok – mondta a szegedi kutatóorvos.
Dr. Letoha Tamás azzal zárta a beszélgetést, hogy kutatóként, kicsit “belsős” emberként furcsa volt végig nézni azt a torzsalkodást, amikor az emberek egymás torkának estek a különféle vakcinák hatékonyságát illetően.
Letoha Tamás: Az omikron nem egy védtelen populációra csap le, jól jártunk a kínai Sinopharm vakcinával
Bartok Zsófia Bartok Zsófia2021, december 27. 14:44Frissítve: 2021, december 27. 14:44
Facebook Twitter Messenger
Véget ér-e a koronavírus-járvány, és ha igen, mikor? Védenek-e az oltások az újabb vírusvariánsok ellen? Többek közt erről kérdezte az Év példaképe-díjas szegedi kutatóorvost a Mandiner. A terjedelmes interjúban Letoha Tamás többek között azt is elárulta, hogy véleménye szerint a vírus velünk marad, valamint, hogy az omikron ellen például jól jártunk a Sinopharm vakcinával.
“Ez elsőre ijesztőnek tűnhet, de az alapfeltevés az, hogy a koronavírus velünk marad, vissza-visszatér a populációba, és itt lesz körülöttünk. A koronavírus egy légutakat, légzőszerveket fertőző kórokozó, az emberi élethez pedig nélkülözhetetlen a légzés, ezért lehetetlen megakadályozni, hogy valamennyi vírus bekerüljön a légutakba. Ez persze nem jelent feltétlenül súlyos megbetegedést okozó fertőzést. Mindenesetre a koronavírus terjedését gyakorlatilag lehetetlen megállítani. De nem mindegy, hogy a vírus és az ember találkozása milyen következményeket eredményez. Fontos megjegyezni, hogy a történet mindkét szereplője – tehát az ember és a vírus – változik, és ez azzal jár, hogy a találkozásuk is eltérő eredménnyel járhat” – emelte ki Letoha Tamás arra a kérdére válaszoéva, hogy mégis mikor érhet véget ez az egész járvány hazánkban.
AZ OMIKRON EGY HIV-FERTŐZÖTT EMBERBEN ALAKULT KI?
Letoha Tamás az omikronról is beszélt. Mint mondta: “az omikron valószínűleg egy nagyon gyenge immunrendszerű betegben, feltehetően egy HIV-fertőzött emberben alakult ki, ahol egy ilyen mértékű mutációhoz szükséges mennyiséget el tudott érni, és tovább tudott terjedni. A dél-afrikai tapasztalatok alapján az omikron egy relatíve gyorsan terjedő, tehát nagy fertőzőképességű, de inkább felső légúti betegséget okozó variáns. Ez a vírus jobban emlékeztet a felső légúti hurutos, náthás megbetegedést okozó humán koronavírusokra, mint az SARS-CoV-2-re, amely bizonyos élettani hatásai alapján inkább egy biológiai fegyverhez volt hasonló. Az omikron nem egy védtelen populációra csap le. Az európai társadalmak nagy része pedig vagy természetes, vagy mesterséges úton védettséget szerzett a koronavírussal szemben. Az oltásokkal létrehoztunk egy nagyon erős alapimmunitást. Ugyan ez nem egy sterilizáló immunitás, de nagyban segíti a vírus leginkább patogén – azaz a megbetegedésért legnagyobb mértékben felelős – részével, a tüskefehérjével szembeni védekezést” – hangsúlyozta a szegedi kutatóorvos.
OLTÁSOK ÉS VARIÁNSOK
“A vírus megbetegítésért legnagyobb mértékben felelős része az úgynevezett tüskefehérje. A SARS-CoV-2 ellen kifejlesztett oltások nagyobbik része ezt a vírusfehérjét kódoló DNS vagy RNS-t tartalmazza, ezért a szervezetben is a tüskefehérje régió ellen alakul ki védekezés. A kínai Sinopharm vakcina kivétel, mert az teljes, de inaktivált vírust tartalmaz, így a koronavírus egyéb részeivel, például a nukleokapszid vagy a membrán régiók fehérjéivel szemben is kialakít antitest- illetve sejtes alapú immunvédelmet. A tüskefehérjét tartalmazó oltások alkalmazása azért volt jó, mert segítenek elkerülni a súlyos megbetegedést. Fontos azonban, hogy bár a komoly betegségtől igen, a variánsok általi megfertőződéstől kisebb hatékonysággal védenek. Mivel a mutációval vírusburok alkotóelemei, így elsősorban a tüskefehérje, változnak, a szervezet korábbi változatok ellen létrejött antitestek illetve sejtes elemek gyengébb védelmet adnak az új variánssal szemben. Amennyiben valaki az eredeti tüskefehérjére specifikus oltást kapott, akkor az új, megváltozott tüskefehérjét gyengébben kötik a vakcina által kialakított ellenanyagok, vagyis magasabb antitest-koncentráció kell a védelemhez. Ezért javasolják az úgynevezett „emlékeztető” vagy „booster” oltásokat, amik növelik a közömbösítő antitestek szintjét a keringésben” – válaszolta Letoha Tamás arra a kérdésre válaszolva, hogy az eddig használt oltások megvédenek-e az új variánsokkal szemben is.
JÓL JÁRTUNK A SINOPHARM VAKCINÁVAL
A szegedi kutatóorvos ezek után kitért arra is, hogy az omikron variáns ellen hatékonyak-e az oltások. Mint mondta: “Az omikron variáns mutációi is leginkább a tüskefehérjére irányulnak. Körülbelül harminc aminosav tekintetében tér el a korábbi változatoktól, de ez nem jelenti azt, hogy az oltással nem szereznénk ellene valamiféle védettséget. Itt is arról van szó, hogy az antitestek nagyobb koncentrációjára van szükség ahhoz, hogy védettek legyünk. Visszatérve a kínai oltásra, a Sinopharm vakcinájának alkalmazását sokan támadták, de az újabbnál újabb tüskefehérje variánsok megjelenésével kijelenthető, hogy az immunizáció szempontjából a magyar lakosság jól járt vele. A teljes vírust tartalmazó kínai vakcina ugyanis nem csak a tüskefehérje, hanem a nukleokapszid és a membrán régiók ellen is kialakít egyfajta immunitást. Ez azt jelenti, hogy lehet ugyan, hogy a Sinopharm a SARS-CoV-2 tüskefehérje elleni védelme, így az antitestválasz esetleg gyengébb, de a többi oltással szemben a vírus egyéb, kevésbé változó részei ellen is védelmet nyújt, ami a variánsok ellen szélesebb körű védelmet eredményez. Mivel Magyarországon a lakosság egy része ilyen oltást kapott, és szemben például a kizárólag Pfizert alkalmazó Izraellel, több különféle vakcinát alkalmaztunk, így kellőképpen heterogén védettsége van a népességnek, hogy a variánsokkal szemben is védettebbek legyünk.”
AZ OLTÁS ÉS A GYEREKEK
Letoha Tamás szerint Dr. Elek Jenő, a COVID-ellátásért felelős munkacsoport feje, COVID-19 kezelésében Magyarországon legjáratosabb ember is kijelentette, hogy a SARS-CoV-2 fertőzés legsúlyosabb és legveszélyesebb tünete a tüdő mikroereiben fellépő vérrögképződés. Egészséges gyerekekben a felső légutak nyálkahártyájához kapcsolódó veleszületett immunitás és a keringési betegségek hiánya miatt a SARS-CoV-2 fertőzéskor a trombózis és egyéb súlyos szövődmények fellépte nem jellemzőek. Mint mondta, a vírus egészséges gyerekekben is okozhat megbetegedést, de jóval enyhébb tünetekkel, mint a felnőtteknél. “Járványügyi szempontból előnyös, hogy a különféle krónikus betegséggel élő, veszélyeztetett gyermekek számára is biztosítható az oltás. De tekintve, hogy a gyerekre nézve a betegség jó eséllyel nem veszélyes, én nem biztos, hogy beoltatnám a gyerekemet, mert gyermekeknél a vészhelyzeti mRNS vakcina által nyújtott előnyök nem haladják nagyságrendekkel meg a természetes fertőzés általi veszélyeket. Főleg úgy, hogy a most felbukkanó változat, az omikron ellen az eredeti tüskefehérje ellen kifejlesztett mRNS oltás is kevésbé hatékony. A potenciális mellékhatásokat illetően pedig figyelembe kell venni, hogy a gyermekeknél alkalmazott, tüskefehérje mRNS-t tartalmazó oltások hatékonysága azon alapszik, hogy a tüskefehérje az oltottak szervezetében történő termeltetésével egy mesterséges vírusfertőzésre jellemző immunválaszt hoz létre. Azaz a szervezetbe juttatott mRNS alapján tüskefehérjét termelő testi sejtek is áldozatául fognak esni ennek a mesterséges immunfertőzésre emlékeztetető, ám igen hatékony immunválasznak. Kérdés, hogy a fertőzésen igen enyhe tünetekkel áteső, a súlyos fertőzés szempontjából védett egészséges gyermekek esetében ilyen mechanizmusú vészhelyzeti oltás alkalmazása nagyságrendekkel nagyobb előnyöket biztosít-e a krónikus alapbetegségek nélküli, egészséges gyermekekben igen enyhe lefolyással járó természetes fertőzésnél. Erre az én válaszom, hogy nem. Azon krónikus beteg gyermekek esetében, akiknél a súlyos megbetegedés kockázata nagyobb, ott az alapbetegség miatt ajánlott lehet a gyermekkori mRNS oltás alkalmazása” – emelte ki a szegedi kutatóorvos.
3. befejező rész.
Letoha Tamásék felfedezése mentheti meg a delta variáns által megfertőzött betegeket
Bartok Zsófia Bartok Zsófia2022, január 17. 11:28Frissítve: 2022, január 17. 11:28
Facebook Twitter Messenger
Letoha Tamás a Pharmacoidea laboratóriumában (Kép: Pharmacoidea)
A szegedi Letoha Tamás és kutatócsoportja sikerrel térképezték fel a vírusvariáns fertőzésének molekuláris alapjait. Felfedezésüknek köszönhetően pedig új fejezet kezdődhet a betegek terápiás kezelésében – írja a Mandiner.
Nagy jelentősége lehet a koronavírus-megbetegedések kezelése szempontjából a szegedi Letoha Tamás és kutatócsoportja által a tett felfedezésnek. A kutatócsoportnak ugyanis sikerült feltérképeznie a SARS-CoV-2 Delta variáns fokozott fertőzőképességének molekuláris alapjait. Egyben azt is bizonyították, hogy a delta variánssal fertőzött betegek gyógykezelésében rendkívül hatékony lehet egy évtizedek óta bevett terápiás módszer alkalmazása, és ez rengeteg ember életét mentheti meg.
FELFEDEZTÉK A SEJT BELSEJÉBE VEZETŐ UTAT, ITT JUT BE A KORONAVÍRUS IS
A mostani felfedezést, amelyet azóta a svájci MDPI szakmai kiadónál megjelenő International Journal of Molecular Sciences-ben publikáltak is egy korábbi kutatásra alapozták, amelyben Letoha Tamás még orvostanhallgatóként vett részt. Azt kutatták, hogyan lehet a génterápiás eljárásokhoz használt vegyületeket hatékonyan bejuttatni a sejtekbe. „A DNS és az RNS sejtekbe bejuttatása ugyanis nagyon bonyolult folyamat, ehhez szükség van egy úgynevezett vektormolekulára, egy hordozóra. Azt vizsgáltuk, hogyan lehet hatékony vektorokat kifejleszteni, és milyen fiziko-kémiai paramétereknek kell megfeleljen, egy ilyen molekula, hogy célzottan és hatékonyan juttathassa be a sejtekbe a nukleinsav-hatóanyagokat.” – mondta el a Mandiner megkeresésére a kutatás vezetője.
A TERMÉSZET LEGHATÉKONYABB GÉNTERÁPIÁS ESZKÖZEI A VÍRUSOK
“A természet leghatékonyabb „génterápiás eszközei” maguk a vírusok, ezért azt vizsgálták hogy ezek milyen úton jutnak be a sejtekbe” – idézte fel Letoha Tamás. A kutatás eredményeként találtak egy ilyen „útvonalat”, egy olyan cukrozott sejtfelszíni fehérjéket tartalmazó csoportot, amely képes magához kötni vírusokat, és elindítani egy egyedi sejtfelvételi folyamatot. Az egyedisége abban áll, hogy a bejutás közben a sejt nem emészti meg a bekerülő anyagot. A vírus így tehát jó modell volt ahhoz, hogy hogyan lehet génterápiás hatóanyagokat bejuttatni a sejtekbe. Az eredményt kutatótársával, Szilák Lászlóval 2007-ben szabadalmaztatták is az Egyesült Államokban, az felfedezés gyógyszeripari alkalmazását azonban nehezíti, hogy az emberi szervezetben különböző mennyiségben, de rengeteg szervben megtalálhatóak az ilyen fehérjéket tartalmazó sejtek, ezért nem egyszerű a hatóanyagok célzott bejuttatása.
A CUKROZOTT FEHÉRJÉK OLYANOK, MINT EGY FENYŐFA
„Ezek az úgynevezett cukrozott fehérjék olyanok, mint egy fenyőfa, amelynek a törzse a fehérje, az ágai a cukor-oldalláncok, és az ágvégek elágazásai pedig a fehérjéket megkötő régiók” – mondja. Az említett sejteken a fehérjéket megkötő régió egy heparin szerű vegyület, ez teszi lehetővé a sejthez való kapcsolódást. A kötődés azonban csak egy úgynevezett aminosav-kód, az aminosavak egy bizonyos sorrendje esetén lehetséges.
A koronavírus delta variáns fertőzési folyamatának felfedezése a terápiás kezelést is segítheti.
AZ ELSŐ FELFEDEZÉS PUBLIKÁLÁSÁT KÖVETŐEN JÖTT A DELTA VARIÁNS
A járvány kezdetén, még 2020 elején végiggondolták, hogy egy vírus bejutásának, amely ilyen könnyen megfertőzi a tüdőt, biztosan van molekuláris szintű alapja. Az első Kínából vásárolt laboratóriumban előállított koronavírus tüskefehérjéket vizsgálva Hudák Anett biológussal kiderítették, hogy ezekben létezik egy evolúciósan konzervált heparin-kötő régió, amely azt jelenti, hogy az eredeti koronavírus nagyon hatékonyan képes az emberi szervezet bizonyos részein található sejtfelszíni fehérjékhez kötődni, és ezeken keresztül a sejtekbe jutni. Az első felfedezés publikálását követően érkezett a delta variáns. Ezt megvizsgálva azt fedezték fel, hogy a mutálódott vírus az eredeti törzsnél is jobban kötődik az egyik ilyen fehérjecsoportot tartalmazó, a tüdőben nagy mennyiségben található fehérjéhez. Ennek eredményeként tud a koronavírus delta variánsa könnyebben és több tüdősejtet megfertőzni.
A HEPARIN-SZERŰ HATÓANYAGOK ALKALMAZÁSA HATÉKONY TERÁPIÁS MÓDSZER
A felfedezés gyakorlati haszna pedig az, hogy ezzel bizonyították, hogy a véralvadásgátló terápiás szerként évtizedek óta alkalmazott heparinhoz erőteljesen kötődik a delta variáns, ezért a heparin-szerű hatóanyagok alkalmazása – kiegészítve egyéb vírusellenes szerekkel – hatékony terápiás módszer a delta variánssal fertőzött betegek gyógyításában. Letoha Tamás szerint a heparin-származékok nélkülözhetetlen részei kell legyenek a koronavírusos megbetegedések gyógyításában alkalmazott terápiás portfóliónak.
EGY RÉGÓTA ISMERT HATÓANYAG KOMOLYAN SEGÍTHETI A KORONAVÍRUSOS BETEGEK GYÓGYÍTÁSÁT
A felfedezés tehát nem egy új gyógyszert ad a világnak, hanem annál is jobbat: egy régóta ismert hatóanyagból bizonyította be, hogy komolyan segítheti a koronavírusos betegek gyógyítását, ezzel egy biztonságosan alkalmazható eszközt adott az az orvosok kezébe. A svájci MDPI kiadó által közzétett tanulmány a Delta-fertőzések molekuláris mechanizmusának leírása mellett lehetővé teszi molekulárisan célzott, de egyszerű stratégiák kidolgozását az újabb variánsok terjedésének csökkentésére és az általuk okozott megbetegedések célzott és hatékony kezelésére. A kutatás a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal által finanszírozott Befektetés a jövőbe pályázat keretében valósult meg, a csoport tagjai Hudák Anett, Letoha Annamária, Szilák László, Veres Gábor és Letoha Tamás voltak.
Letoha Tamás: A koronavírus leginkább egy biofegyverhez hasonlít, de sok életet meg lehetett volna menteni a már ismert kezelésekkel
Bartok Zsófia Bartok Zsófia2022, január 27. 15:43Frissítve: 2022, január 27. 16:39
Facebook Twitter Messenger
Letoha Tamás és Boldogkői Zsolt sem rejtette véka alá a véleményét. A szegedi kutatók ezúttal az Átlátszónak fejtették ki gondolataikat, Letoha Tamás azt, hogy a heparinos kezelés túl lassan terjedt el, míg Boldogkői Zsolt arról beszélt, hogy a jövőben olyan oltóanyagokat kellene létrehozni, amelyek többféle variáns esetében is alkalmazhatóak.
Mint írják, több mint két éve élünk a koronavírussal – arra keresték a választ, hogyan fertőz, mit ér a C-vitamin vagy az Aszpirin, fontosak-e az oltások. Boldogkői Zsolt, szegedi molekuláris biológus is nyilatkozott: szerinte, az oltás hatásos, a jövőben viszont olyan keverék oltóanyagokat kellene előállítani, ami többféle variáns ellen is jelentős immunológiai védelmet biztosít.
2020 TAVASZÁTÓL LEHET TUDNI, HOGY A VÍRUS VÉRRÖGKÉPZŐDÉST OKOZ
Letoha Tamás szerint 2020 tavasza óta lehet tudni, hogy a koronavírus vérrögképződési zavarokat okoz. A tüdőgyulladás szerinte ennek a folyamatnak az eredménye. „A kialakuló tüdőgyulladás egy másodlagos folyamatnak tekinthető, mert az elsődleges és a legveszélyesebb folyamat az, hogy a tüdő kis ereiben, amik a gázcseréért is felelősek vérrög alakul ki. Ez nem egy tüdőgyulladás, hanem gyakorlatilag ez egy tüdőereket érintő vérrögképződés, ami másodlagosan pneumopátiát, tehát tüdőkárosodást okoz” – mondta. A kutatóorvos ezért is kiemelte, hogy mivel a koronavírus a véralvadási folyamatokban szerepet játszik, ezt a heparin-dependens folyamatot heparinnal meg lehet gátolni.
MÁR 2019-BEN KORONAVÍRUSOS FERTŐZÖTT JÁRHATOTT MAGYARORSZÁGON
„Ott volt a heparinkötő régió a koronavírusban, ha van egy problémád, akkor neked nem egy új hatóanyagot kell nézned, hanem azt kell megnézned, hogy mi az, amit már a terápiában biztonsággal alkalmaznak. Amikor mi a szabadalmunkat benyújtottuk 2020 májusában, akkor már klinikusok nyilvánosságra hozták, hogy a heparin kezelés csökkenti a mortalitását, és hogy megfigyelték ezt a tüdővérköri trombózist” – tette hozzá Dr. Letoha Tamás. Kutatócsapata együttműködik az Országos Korányi Pulmonológiai Intézettel is. Az első beteg szerinte még 2019 decemberében bukkanhatott fel a budapesti kórházban, erről Elek Jenő főorvos beszélt neki. „Egy amerikai beteg volt, aki Kínából jött haza, és valamiért megállt Budapesten. Jenőék azt mondták, hogy szerintük ez volt az első koronavírusos beteg. Hiába adták neki az oxigént, a légszomj nem javult. De mikor meglátták, hogy az ujjpercek végén az erek teljesen betrombotizáltak, azonnal tudták, hogy ennél a betegnél véralvadás-gátló terápiát kell alkalmazni, és így mentették meg az életét.”
SOKAN HALTAK BELE A FERTŐZÉS KÖVETKEZMÉNYEIBE
A portálon megjelent cikkben Letoha kiemelte, szerinte, a későbbiekben is lassan terjedt el a heparinos kezelés. Mint mondta, egy irracionális pánik lett úrrá mindenkin. Miközben sokan belehaltak a fertőzés szövődményeibe, sokaknál még csak tünetet sem produkált. 2021 októberében jelent meg a the BMJ tudományos folyóiratban egy tanulmány, ami szintén a koronavírusos betegek heparinnal történő kezeléséről szól. Azt is mondta Letoha, hogy a heparin nem csodaszer, de egy fontos gyógyászati szer, amivel nagyon hatékonyan ki lehet védeni a vérrögképződést. „2020 márciusától elkezdődött ez a menj haza, maradj otthon és igyál citromos teát. Miközben a beteg pánikolt az ismeretlen fertőzés miatt. És erre azt kommunikálták, hogy menjél haza, üljél otthon, igyál citromos teát, szedjél sok C-vitamint. Egészséges embernek, ha azt mondod, hogy szedjen C-vitamint, meg igyon citromos teát, az csodálatos, de tényleg. De hogyha te COVID-gyanús vagy, akkor azt kell mondani, hogy a beteg azonnal kezdjen el szedni aszpirint például, mert az aszpirinnel a vérrögösödési kockázata hatékonyan csökkenthető” – mondta a szegedi kutatóorvos.
BIOFEGYVER, AMI ALATTOMOS
Letoha Tamás szerint azok is a kockázati csoportba tartoznak, akik elhízottak, rossz keringési állapotúak, vérrögképződésre amúgy is hajlamosak. „Most bocsánat, de akkor is ez a legjobb szó rá, ez egy biofegyver, igazából nagyon alattomos, ha ez bejut a vérbe, akkor elég hamar tud problémát okozni, most így utólag visszagondolva. Tehát ugye ez egy elég alattomos vírus abból a szempontból, hogy nagyon korán el kell kezdeni alkalmazni ezeket a véralvadás-gátlókat, ami akár heparin, akár enyhe tüneteknél az aszpirin is lehet, de mindenképpen valami antikoaguláns gyógyszer, és akkor hatékonyan kivédhetők a súlyos szövődmények” – fogalmazott.
AZ OLTÁSOK ELŐNYT ADHATNAK
Az oltások megjelenése után a mutációk tartották, tartják sokkban a világot. Pedig Letoha szerint az Omikron megjelenése akár jó jel is lehet. Csapatával a Deltát vizsgálták, az komoly problémát okozott. „A vírus úgy próbál evolúciósan fejlődni, hogy mindig a tüskefehérjét változtatja. Az viszont nem igaz, hogy a tüskefehérje vakcinák mutáltatják a vírust. Ez nem igaz, hiszen a vírus önmagában mutálódik. A fertőzéssel immunitás alakul ki, minél többet fertőz egy vírus, annál inkább immunissá válik egy emberi társadalom a vírus ellen. És ahhoz, hogy a vírus fenn tudja tartani önmagát, ahhoz neki szó szerint mutálódnia kell” – tette hozzá a kutató. Az oltások viszont előnyt adhatnak a széleskörű immunizációhoz.
A JÖVŐBEN OLYAN OLTÁS KELL, AMI TÖBBFÉLE VARIÁNSRA IS ALKALMAS
Boldogkői Zsolt szerint az oltás hatásos, a jövőben viszont olyan keverék oltóanyagokat kellene előállítani, ami többféle variáns ellen is jelentős immunológiai védelmet biztosít. „Sokan aggódnak a vérben lévő antitestek mennyiségének relatíve gyors esése miatt, és, hogy a jelenlegi vakcinák ellen keletkezett antitestek alacsony szintű védelmet biztosítanak elsősorban a fertőzés elkapásával szemben. Ne hagyjuk azonban figyelmen kívül a T-sejtek általi védelmet, ami jelentős védelmet biztosít az omikron-fertőzés esetében is a komoly komplikációk kialakulásával szemben. Általában nem kerül elő az a tény sem, hogy mind az antitesteket termelő b-sejtek, mind pedig a T-sejtek esetében memóriasejtek képződnek, amik a fertőzést követően gyorsan mobilizálódnak. Ez azért fontos, mert az immunvédekezés egyik legfontosabb tényezője a specifikus immunválaszhoz szükséges idő, melyet a memória sejtek jelentősen lerövidítenek. Ráadásul a memóriasejtekből keletkező B-sejtekben egy variabilitás elősegítő mutációs folyamat is végbemegy, ami elősegíti az új variánsok hatékonyabb felismerését” – mondta.
„Nincs ok az aggodalomra, mert az orvostudomány teszi a dolgát” – exkluzív interjú Dr. Letoha Tamás szegedi kutatóorvossal
Fülöp Tímea Fülöp Tímea2022, február 4. 21:03Frissítve: 2022, február 4. 20:22
Facebook Twitter Messenger
A koronavírus nap, mint nap jelen van a hétköznapjainkban, s bár nagyon várjuk már a járvány végét, úgy tűnik, nagyon lassan jön el. Arról, hogy az omikronnal szelídül – e a vírus, milyen terápiák válhatnak be a Covid ellen és szükséges-e a gyermekek oltakozása, az Év Példaképe díjas szegedi kutatóorvossal, a Pharmacoidea Kft. ügyvezetőjével, Dr. Letoha Tamással beszélgettünk.
EZ A VÍRUS MÁR JOBBAN HASONLÍT EGY ÁLTALÁNOS FELSŐ LÉGÚTI HURUTOT OKOZÓ VÍRUSHOZ
Azt, hogy egy vírus, hogyan tud fertőzni, a burokfehérje határozza meg. A koronavírus esetében ez a tüskefehérje, ami leginkább irányítja a vírust a különböző testi sejtekhez, tehát a gazdasejtekhez. Az omikronnál a tüskefehérje az eredeti SARS-CoV-2 vírushoz képest számos ponton mutálódott, legalább 30 aminosav mutációja van ennek a variánsnak. Ez pedig a tüskeférjében olyan változásokat idéz elő, amik miatt a vírus a felső légutak hámsejtjeit könnyen meg tudja fertőzni, ugyanakkor a mély tüdőszövetbe nem tud lejutni. Ez pedig azért kedvező változás, mert ezáltal a vírus a mély tüdőszöveteket elkerülve már nem képes olyan komoly betegségeket okozni, mint a korábbi variánsok. Ez a vírus már jobban hasonlít egy általános felső légúti hurutot okozó vírushoz, mint mondjuk egy mély tüdőszövetet fertőzni képes és súlyos, akár halálos szövődményeket okozó virális fertőzéshez.
A HEPARINNAL NAGYBAN GÁTOLHATÓ A KORONAVÍRUS ÁLTAL OKOZOTT SÚLYOS SZÖVŐDMÉNY
A koronavírus megjelenése óta általában a SARS-CoV-2 vírusra és az omikron variánsra vonatkozó terápiás ismeretek is nagyban bővültek. „Mi gyógyszergyári kutatásokat végzünk, mégpedig a fehérjék heparin kötő képességére vonatkozóan, még pedig azért, mert számos betegségbe a heparin oldallánccal rendelkező emberi fehérjék központi szerepet töltenek be. Ilyenek például a neurodegeneratív kórképek, amelyekkel kapcsolatosan hosszú éveken át kutattunk a világ vezető gyógyszergyáraival együtt. Amikor a SARS-CoV-2 vírus napvilágot látott, és ennek molekuláris szinten megismertük a felépítését, akkor azt vettük észre, hogy a koronavírus egy heparin kötő szekvenciát tartalmaz, ami egyéb emberi fehérjében is megtalálható. Akkor elkezdtük vizsgálni a SARS-CoV-2 és a heparin kötés viszonyát és azt láttuk, hogy a Covid is heparin oldalláncú fehérjékhez kötődik. Ennek igazából az a gyakorlati haszna, hogy egy egyszerű véralvadásgátlóval, mint a heparin, nagyban gátolható a koronavírus által okozott súlyos szövődmény, így például a tüdővérkörben kialakuló trombózis, tehát a vérrög” – avatott be minket Letoha Tamás.
„ÉN NEM FELTÉTLENÜL VAGYOK A JELENLEG ALKALMAZOTT OLTÁSOK GYEREKEK KÖRÉBEN VALÓ ALKALMAZÁSÁNAK A HÍVE”
Interjúnk során kitértünk arra is, ami talán az egyik legnagyobb dilemma a koronavírussal kapcsolatosan, hiszen sok szülőt aggaszt a kérdés, hogy gyermekeinket beoltassuk -e a vírus ellen, mi lenne a megfelelő, felelős lépés. „Itt az a kérdés, hogy a gyerekek számára milyen hosszú távú védelmet tud nyújtani a jelenleg alkalmazott mRNS oltás, hiszen az idősek körében is látszódik, hogy nem képes olyan fajta élethosszig tartó védelmet okozni, mint az egyéb kötelező gyermekkori védőoltások. Ezért tekintettel arra, hogy a gyerekek körében a koronavírus általi megbetegedés súlyossága jóval alacsonyabb, mint a felnőttek körében és figyelembe véve bizonyos, a szívizomgyulladásra vonatkozó aggasztó tendenciákat, én nem feltétlen vagyok a jelenleg alkalmazott mRNS oltások gyerekek körében való alkalmazásának a híve” – árulta el a kutatóorvos.
AKÁR A VÉDŐOLTÁSOKKAL, AKÁR FEJLETT TERÁPIÁS MÓDSZEREKKEL, A KORONAVÍRUS SZÖVŐDMÉNYEI KIVÉDHETŐEK LESZNEK
Letoha Tamás azt is elmondta, a koronavírus nem fog eltűnni, velünk fog maradni. A légúti vírusok mindig is meg fogják betegíteni az emberi szervezetet és a beteg aktuális állapotától függően akár súlyos megbetegedést is fognak tudni okozni. „Itt nem az a kérdés, hogy megtörténik-e, mert le fog játszódni, hanem az a kérdés, hogy tudunk-e megfelelően védekezni ellene, és erre a válasz igen. Akár védőoltásokkal, akár fejlett terápiás módszerekkel, a koronavírus okozta szövődmények kivédhetőek lesznek” – zárta gondolatait Letoha Tamás.
Eljött a lazítások ideje? Berobbanthatja újra a járványt az ukrán menekültek érkezése? – Letoha Tamással beszélgettünk.
Hétfőn végre lekerülhetett a maszk rólunk a zárt terekben és a tömegközlekedési eszközökön is, azonban ahányan üdvözítik a lazító intézkedést, annyian állnak kicsit szkeptikus óvatossággal a kérdéshez, attól félve, hogy korai még az öröm és még nincs itt az ideje a fellélegzésnek. Ezt az érzést erősíti az ukrajnai menekültek megjelenése is hazánkban, hiszen a humanitárius szervezetek ugyan kiemelt figyelmet fordítanak a Covid – pozitív menekültek izolálására és kezelésére, ám felvetül a kérdés, érkezésük berobbanthatja -e újra a koronavírus járványt Magyarországon. Ezekről a kérdésekről beszélgettünk z Év Példaképe díjas szegedi kutatóorvossal, a Pharmacoidea Kft. ügyvezetőjével Dr. Letoha Tamással.
LETOHA TAMÁS SZERINT IDEJE VOLT A KÖTELEZŐ MASZKVISELÉS ELTÖRLÉSÉNEK
Letoha Tamás elmondta, a maszkok nagy része a részecskemérete miatt alkalmatlan a vírus kiszűrésére. „A múlt héten jelent meg a Bristoli Egyetem kutatása, melyben kimutatták, hogy a szövetmaszkok csupán 5-10%-os hatékonysággal képesek feltartóztatni a másfél mikrométeres részecskéket, amelyben a vírus terjed, így szinte átengedik azokat az aeroszol szemcséket, amelyek hordozzák a vírust egyik emberről a másikra” – mondta el a kutató. Hozzátette, a maszkok azért sem hatékonyak, mert nem steril környezetben alkalmazzuk őket – mint mondjuk az orvosok a sebészi maszkot egy műtét alatt – ráadásul az emberek többsége hosszú hónapokon keresztül hordja ugyanazt a maszkot, így a maszkok belső felületén lerakódnak az ember szájüregéből származó különböző szennyeződések, spórák, amelyeken nagyon gyorsan elkezdenek kifejlődni különböző mikróba telepek, baktériumok, vagy gombák, ezért a folyamatosan viselt maszk az ember önfertőzését segítheti elő. Ha pedig túlfertőzött lesz a maszk, akkor adott esetben a másik ember számára is elősegíti a terjedést. „Egy 100 nanométeres méretű koronavírus ellen csak a célzott gyógyszeres terápiák és az oltóanyagok működhetnek. Ez a két dolog az, ami képes hatékonyan és a modern orvostudomány normáinak megfelelően biztosítani védelmet. Azt gondolom, hogy a kötelező maszkviselés eltörlésének már ideje volt” – mondta el Letoha Tamás.
LETOHA TAMÁS: MAGYARORSZÁGNAK MEGVAN AZ A VAKCINAKÉSZLETE, MELLYEL IGÉNY SZERINT A MENEKÜLTEK IS BEOLTHATÓAK
Letoha Tamás szerint az ukrán menekültek kapcsán az elsődleges feladatunk a segítség és nem helyes olyan kérdés felvetése, hogy jelenlétük hogyan befolyásolja a koronavírus járványt hazánkban, már csak azért sem, mert Magyarországnak megvan az a vakcinakészlete, amellyel beolthatóak ezek az emberek, ha igény van rá. „A jelenlegi tudományos ismeretek és a hatékony gyógyszerek, illetve vakcinák birtokában nem hiszem, hogy nagyon kellene tartanunk attól, hogy a járvány terjedésére ez a fajta menekült áradat komoly hatással lenne” – árulta el Letoha Tamás.
Letoha Tamás: csak várunk a következő vakcinákra, miközben a világpiacon tapasztalt árrobbanás sose látott kihívások elé állítja az embereket
Fülöp Tímea Fülöp Tímea2022, augusztus 17. 20:05Frissítve: 2022, augusztus 17. 20:05
Facebook Twitter Messenger
Müller Cecília, országos tisztifőorvos körlevélben figyelmeztette a fővárosi egészségügyi intézményeket arra, hogy egyre gyakrabban észlelnek fertőző májgyulladást (hepatitis A) a pácienseknél. A tisztifőorvos közlése szerint 2022-ben augusztus elejéig 346 megbetegedés történt. Ez azért minősül soknak, mert az utóbbi években rohamosan csökkent a hepatitis A-hoz köthető megbetegedések száma. Ennek kapcsán megkérdeztük Dr. Letoha Tamás, Év Példaképe díjas szegedi kutatóorvost, a Pharmacoidea Kft. ügyvezetőjét, mit kell tudni erről a vírusról és hogyan gátolható meg a terjedése.
A FERTŐZŐ MÁJGYULLADÁS LEGINKÁBB AZOKON A TERÜLETEKEN TERJED, AHOL ALACSONYABBAK A HIGIÉNIÁS VISZONYOK
Dr. Letoha Tamás elmondta, a Hepatitis A vírus általában emberi fekáliával szennyezett élelmiszer, valamint ivóvíz útján terjed, ami azt jelenti, hogy leginkább azokon a területeken terjed, ahol alacsonyabbak a higiéniás viszonyok. A fertőző májgyulladás esetében sokkal nagyobb szerepe van a higiéniának, mint mondjuk a koronavírus esetében, mivel ez utóbbi légúton terjed, tehát azzal, hogy ügyelünk a megfelelő higiéniára még nem biztos, hogy elkerülhetjük. A fertőzött kilégzés útján is terjesztheti a vírust, míg a Hepatitis A terjedése az emberi bélsáron keresztül történik, tehát itt sokkal nagyobb szerepe van a megfelelő higiéniás körülmények megteremtésének, a 21. századi életkörülmények kialakításának, mert ez képes a vírus tovább burjánzását megállítani.
NEM LEHET EZT A VÍRUST KIZÁRÓLAG VAKCINÁZÁSSAL VISSZASZORÍTANI
“Természetesen a fertőző májgyulladás ellen is van vakcina. Elölt vírus alapú, illetve gyengített vírus alapú vakcina, amelyeket évtizedek óta használnak és hatékonyan működik, de ezeknek a vakcináknak is a szerepe akkor eredményes, ha maguk az életkörülmények olyanok, amelyek megakadályozzák a terjedését. Nem lehet ezt a vírust csak és kizárólag vakcinázással visszaszorítani, hiszen az alacsony higiéniás viszonyok táptalajként szolgálnak a terjedésének” – mondta el Letoha Tamás, majd hozzátette, jelenleg nagy talány, hogy a 21. századi civilizált körülmények között mi okozza a vírus felbukkanásában az emelkedést.
VÍRUSMENTES VILÁG SOSE LESZ
Ahogy a kutatóorvos fogalmazott, vírusmentes világ sose lesz, gyakorlatilag onnantól kezdve, hogy az ember a természet része, az, hogy vírusokkal ne találkozzunk, lehetetlen, főként a légúton terjedő vírusok esetében igaz ez, mint a koronavírus. Letoha Tamás szerint a megfelelő prevenció, a lakosság felkészítése, az ellátó hálózat, mint a Nemzeti Népegészségügyi Központ, illetve a házi orvosi ellátás megfelelő szerepe kimagasló a koronavírus fertőzések leküzdésében.
“SOKKAL TÖBBET VÁRTAM A VAKCINÁKTÓL”
Arra a kérdésre, érdemes-e ősszel, ha még nem vette fel az ember, a negyedik oltást is a koronavírus ellen beadatni, Letoha Tamás elmondta, ez mindenkinek a saját döntése, amit érdemes a házi orvosával egyeztetni. “Megmondom őszintén, én ezektől a vakcináktól sokkal többet vártam. Gyakorlatilag már két éve megy a vakcina kampány és még mindig a koronavírusról beszélünk és úgy várunk a következő vakcinákra, mint a megváltásra, miközben a világpiacon tapasztalt árrobbanás sose látott kihívások elé állítja az embereket” véli a kutatóorvos.
Dr. Letoha Tamás: a koronavírussal kapcsolatban az elmúlt 3 év tapasztalatai alapján a pánik felülírta a józan észt
Fülöp Tímea Fülöp Tímea2023, január 13. 20:02Frissítve: 2023, január 13. 17:27
Facebook Twitter Messenger
Idén már három éve, hogy kitört a koronavírus járvány és az egész világot egy új, eddig ismeretlen kór fenyegette. Azóta hosszú utat tettünk meg, a betegség szövődményeinek megelőzéséhez több vakcinát is kifejlesztettek, s bár a Covid továbbra is itt van közöttünk, már korántsem uralja annyira a mindennapjainkat, mint akár egy éve. Vajon megnyugodhatunk, vagy ez csupán átmeneti csend, berobbanthatja a vírus legújabb mutációja, a kraken a világjárvány egy újabb hullámát és egyáltalán, mi lehet a tanulsága az elmúlt évek járványkezelésének. Ezekről beszélgettünk Dr. Letoha Tamás, Év Példaképe díjas szegedi kutatóorvossal, a Pharmacoidea Kft. ügyvezetőjével.
AZ ELMÚLT HÁROM ÉV TAPASZTALATAI ALAPJÁN, A PÁNIK FELÜLÍRTA A JÓZAN ÉSZT
Három éve már, hogy kitört a Covid – járvány, ennyi idő tükrében Dr. Letoha Tamás úgy látja, a pánik felülírta a józan észt. Mint mondta, az orvostudomány sokkal jobban fel volt készülve ennek a vírusnak racionális kezelésére, mint ahogy az a médiában átjött. A világban egy, főként a közösségi hálón, a média által elindított pánik lett úrrá, miközben az orvostudománynak megvoltak azok a célzott racionális molekuláris eszközei, amelyekkel a vírus elleni küzdelmet folytathatta volna, de sajnos nem ez került előtérbe. „Ez egy generált pánik volt, ami tudományosan nem volt indokolt, mert sokkal többet tudtunk a légúti vírusok fertőzéséről és annak a kezeléséről. Természetesen a koronavírus esetében voltak meglepő szekvenciák, de azoknak is, amelyek relatív meglepőek voltak, léteztek molekulárisan igazolt ellenszerei. Inkább erre kellett volna a hangsúlyt helyezni. Problémákat gyártottunk ahelyett, hogy a megoldást hirdetve nyugtattuk volna a közhangulatot” – foglalta össze az elmúlt évek tapasztalatait a kutatóorvos.
NEM A KORONAVÍRUS HOZZA EL A VILÁGVÉGÉT
Elmondta, a John Ioannidis (görög-amerikai orvos-tudós, a Stanford Egyetem professzora) féle metaanalízis szerint a fertőzés halálozási rátája a 69 év alatti korosztályban is 0,5 % környékén mozgott. „Tehát az, hogy egy 69 év alatt maximum 0,5%-os infekciós halálozási rátájú betegségről azt mondtuk, hogy ez hozza el a világvégét, miközben az orvostudománynak jóval komolyabb gondokkal is meg kell küzdenie, mint például a daganatos betegségek, szerintem abszolút nem volt igazolt. Itt azért azt is látni kell, hogy a vakcinák mellett az emberek jó része el is kapta a fertőzést. Tehát ez azt jelenti, hogy az oltások mellett a természetes fertőzés is egy olyan szintű védelmet adott, hogy gyakorlatilag most már olyan szinten nem kell félni, hogy ez a vírus még egyszer egy ilyen szintű pánikot tud okozni, mint eddig” – vélte Letoha Tamás. Azt is le kell szögezni, folytatta, hogy felső légúti vírusok voltak, vannak, lesznek. Tehát az, hogy ettől a vírustól megszabaduljunk, vagy ennek a folyamatosan mutálódó változataitól, ahogy az influenza vírusok is mutatják, nem lehet. „Aki szeretné beoltatni magát, az tegye meg, de a legfontosabb úgy gondolom, a felső légúti fertőzések gyógyszeres kezelése, amiről sajnos az elmúlt három évben kevés szó esett, de az influenzát is például ezzel tartjuk karban. Arra kell tehát fektetni a hangsúlyt, hogy a betegeket molekulárisan, racionális módon ellássuk és ne okozzon a betegség a fertőzöttekben halálos szövődményt” – magyarázta a kutatóorvos.
EGY EMBERT NEM LEHET RÁBÍZNI A CITROMOS TEA MEGMENTŐ EREJÉRE
Mint hozzátette, egy embert nem lehet rábízni a citromos tea megmentő erejére és az elzárásra, a karanténra. Az nagyon jó, ha egy ember fertőzött, akkor ne menjen közösségbe, de azt is fontos tudni, milyen eszközökkel védekezhet a komolyabb szövődmények ellen. „A koronavírus fertőzésnek van egyfajta vérrögösödést indukáló szövődménye, erre például az aszpirin származékok nagyon jók. Azt sem szabad elfelejteni, hogy a tiszta légúti fertőzés nagyon ritka. Tehát ez azt jelenti, ha egy vírus elkezdi a felső légutak hámsejtjeit fertőzni, és ott a felső légutak átjárhatóságát fokozza, akkor a felső légutakon egyéb kórokozók is mindig jelen vannak, mert az ember soha sem steril levegőt szív be. Fel kell készülni arra, hogy bakteriális felülfertőződés is járhat a virális fertőzéssel. Nagyon fontos azt tudnia az embereknek, ha van egy antivirális szerekre, vagy egy laza aszpirin kezelésre nem múló felső légúti hurutja, akkor ott igenis egy célzott antibiotikus kezelést is igénybe kell venni, mert valószínűleg baktérium is rárakódott a vírusfertőzésre.
Ezeket az ismereteket át kell adni az embereknek, hogy megértsék, ezek a betegségek gyógyszeres kezeléssel könnyen legyőzhetők, ugyanakkor gyógyszeres kezelés nélkül komoly szövődményekkel is járhatnak főleg az idősebb, immungyenge populációban. De az, hogy náluk csak és kizárólag a vakcinát erősítjük, egyrészt nem járható út, másrészt nem racionális. A vakcináknál is látható, hogy áttöréses fertőzések mindig is voltak, mindig is lesznek, főleg, ha a periférián létrehozol egy immunizációt, attól még a felső légutakban a vírus meg tud akadni, fertőzést tud okozni. A koronavírus fertőzésnek, de még akár a spanyolnáthának is a legkomolyabb szövődményei mind a bakteriális felülfertőződésnek köszönhetők. Tehát attól, hogy nekem most van valamilyen szintű védelmem a koronavírus ellen, attól az még fertőzhet a légutakban, és, ha erre rárakódik egy komoly bakteriális fertőzés, akinek nagyon gyenge az immunrendszere, belehalhat. Ezért kell gyógyszeresen is ellátni a beteget, és ebben a háziorvosoknak és kezelő orvosoknak óriási szerepük van, illetve abban, hogy az emberekben tudatosítani kell, hogy a bakteriális felülfertőződés az általában mindig együtt jár a vírusfertőzésekkel, ezért ilyenkor érdemes egy orvost felkeresni és gyógyszeres kezeléssel biztosítani a beteg gyógyulását” – fejtette ki Dr. Letoha Tamás.
KÍNA ÚJRANYITÁSÁVAL CSAK AKKOR ROBBANNA BE A JÁRVÁNY, HA EGY GYÖKERESEN MÁS ANTIGÉN SZERKEZETŰ VÍRUS SZABADULNA EL
Beszélgetésünk során arról is szó esett, hogy Kína újranyitásával mire számíthatunk, berobbanhat – e a járvány Európában, így Magyarországon is. A kutatóorvos szerint ettől nem kell tartanunk. „Berobbanhat a járvány, de annak akkor másik vírusnak kell lennie, mert Európa lakossága már olyan szinten immunis, akár a vakcinák, a természetes fertőződés, vagy a keresztimmunitás miatt, ami ezt meggátolja. Egy gyökeresen más antigén szerkezetű vírusnak kell lennie, hogy a jelenlegi immunizáltság foka mellett egy kiterjedt járvány kialakuljon. Lokális, kisebb járványkitörések lehetnek, de ezeknek már a mélysége nem lehet olyan, mint a korábbiak” – árulta el Dr. Letoha Tamás.
A KRAKEN VARIÁNS MÁR NEM EGY TELJESEN VÉDTELEN, HANEM EGY MAGAS FOKON IMMUNIZÁLT POPULÁCIÓRA CSAP LE
A kutatóorvos hasonlóan vélekedik a koronavírus legújabb, kraken elnevezésű variánsáról is. Elmondta, minden vírus veszélyes, melynek veszélyessége attól függ, hogy az adott emberi populáció milyen immunizáltsági fokkal bír a vírussal szemben. „Itt egy olyan vírusról beszélünk, aminek az ezt megelőző fajtái tulajdonképpen folyamatosan immunizálták a lakosságot. A kraken tüskefehérje szinten ugyan pár aminosav szempontjából eltérő szerkezetű, de azért a fő antigén karakterisztikája nem változott meg gyökeresen a korábbi koronavírus változatokhoz képest. Természetesen minden egyes vírus, ami felbukkan, egy kicsit másképp működik. Kicsit másképp kötődik azokhoz a receptorokhoz, ami a vírus fertőzését okozza, de attól még ez nem egy teljesen gyökeresen eltérő vírus és már nem egy teljesen védtelen, hanem egy magas fokon immunizált populációra csap le. Ezért én nem látom reálisnak, hogy egy pusztító, soha eddig nem látott járványt okozzon ez a variáns” – zárta gondolatait Letoha Tamás.
STB…