Vaxneuvance – gyárója a Merck
Angelika Mihalik írása
Bevezető – összefoglaló
A 2, 4 és 12 hónapos korban kötelező pneumoccus elleni oltás 2024. tavaszát megelőzően a Prevenar13 oltóanyaggal történt, idéntől a Vaxneuvance márkanevű oltóanyagot kapják a csecsemők. Az oltást tehát a Pneumococcus baktériumok okozta fertőzések ellen adják be.
A Vaxneuvance készítmény gyártója a Merck, a biztonságosságával összefüggésben az úgynevezett biztonságossági piramisjáték kísérleteket végezték el.
Sem a Vaxneuvance, sem a Prevenar13, sem a Prevenar7 kifejlesztése során nem végeztek randomizált, placebokontrollos biztonságossági vizsgálatokat. Nem ismert a biztonságossági profiljuk.
Az NNGYK hivatalos tájékoztatása elismeri, hogy 2022-ben legalább egy magyar csecsemő meghalt a PCV13 oltás beadását követően. Ez a hivatalos magyar adat.
Biztonságossági piramisjáték
Vaxneuvance – a piramis csúcsa
A Vaxneuvance készítményt 5 klinikai vizsgálatban értékelték, amelyben összesen 7229 egyén vett részt. Ezekben a vizsgálatokban 4286 réssztvevő kapott a Vaxneivance-ból teljes oltási sorozatot, 2405 résztvevő kapott Prevenar13-at, 538 résztvevőnél Vaxneuvance-szal fejezték be a Prevenar13-al kezdett oltási sorozatot (vegyes oltási rend).
Tehát nem palcebot kapott a kontrollcsoport, hanem Prevenar13-at.
Most nézzük meg annak a készítménynek a biztonságossági profilját, amit a kontrollocsoport kapott.
Prevenar13 – a piramis közepe
Nézzük meg a Prevenar13 biztonságosságával összefüggésben elvégzett vizsgálatokat.
A készítményt Prevenar7 nevű vakcinával vetették össze, ahol a kontrollcsoport a 7 összetevőből álló oltást kapta. A résztvevők számát nem közlik.
Tehát nem placebot kapott a kontrollcsoport, hanem Prevenar7-et.
Most nézzük meg annak a készítménynek a biztonságossági profilját, amit a kontrollcsoport kapott.
Prevenar7 – a piramis alapja
Nézzük meg a Prevenar7 biztonságosságával összefüggésben elvégzett vizsgálatokat.
A készítményt egy C csoportú Meningococcus baktérium (tehát nem Pneumococcus baktérium) fertőzés ellen kifejlesztett konjugált vakcinát kapó kontrollcsoporttal vetették össze. A vizsgálatban 38.816 csecsemő vett részt, ebből 18.906 csecsemő kapott Pneumococcus elleni Prevnar7 vakcinát, Meningococcus elleni vakcinát pedig 18.910 csecsemő kapott.
Tehát nem palcebot kapott a kontrollcsoport, hanem Meningococcus baktérium elleni oltást.
Azaz a Vaxneuvance vakcina kifejlesztése során egyetlen lépcsőben sem történt randomizált, placebokontrollos vizsgálat.
Ami azt jelenti, hogy egyetlen készítmény biztonságossági profilját sem vizsgálták, nem ismert a valódi biztonságossági profilja egyiknek sem.