Dr. Dobos Vadim, háziorvos

A kapitalista rendszer elkerülhetetlen bukása járványnak álcázva – az emberiség válaszúton

Mindig a legfontosabb kérdés – miért?

Az okokat keresve és megtalálva meg tudjuk érteni, hogy mi mozgatja az embereket, a társadalmunkat, sőt az egész világunkat, így logikusan gondolkodva meg tudjuk jósolni a folyamatok lehetséges kimenetelét, meg tudjuk jövendölni a várható változásokat.

A kapitalista rendszer Angliában alakult ki az ide települt velencei bankárok, valamint az ipari forradalom hatására. Azóta ez a gazdasági-szociális berendezkedés meghódította az egész világot, az ismert történelemben az első valóban globális gazdasági-társadalmi rendszert hozva létre.

Az elmúlt 150 év gazdasági folyamatait elemezve, láthatjuk, hogy a kapitalista rendszer a végéhez ért, mert már nincs hova fejlődnie. Az eddigi növekedése, fejlődése mindig extenzív módon valósult meg. A kapitalizmus fejlődéséhez mindig szükség volt nem kapitalista területek jelenlétére.

Amikor az elvárt nyereség csökkent, nem biztosítva a bankárok számára a kamat- és tőketörlesztést, akkor a kapitalizmus kiszakított a nem kapitalista területekből egy-egy részt, a kapitalista rendszer gyarmatává, perifériává alakítva azt. Így ismét biztosítva volt a bankárok által megkövetelt extraprofit az új területek olcsó nyersanyaga és az ott élők „rabszolgamunkája” által.    A fenti folyamat lejátszódott újra és újra, kezdve a francia forradalommal, majd Észak-Amerika, Afrika és Ázsia gyarmatosításával, egészen az I. és II. Világháborún át, befejeződve a volt szocialista államok gazdaságának bekebelezésével.

Mivel ezen a bolygón már nem maradtak nem kapitalista területek, ezért a fejlődés a 2000-es évek elején leállt, állandósult válságot hozva létre, amely 2008 óta nyilvánvalóvá vált. A 2008-as válság mind a mai napig tart és nem is fog megoldódni, mert a kapitalista rendszer a végéhez ért. Ezt próbálják álcázni először a papírpénz mértéktelen nyomtatásával, majd a pandémiára fogott lezárásokkal („lock-down”).

Minden társadalmi rendszer a hatalomról, a hatalom gyakorlás módszeréről szól. A kapitalista rendszer bukásával, a pénz és a magántulajdon már nem képes biztosítani az uralkodó rétegnek a hatalmuk zavartalan gyakorlását. 2 féle forgatókönyv lehetséges.

Az egyik – a posztkapitalizmus, amelyben a kapitalizmus az eddigi extenzív növekedésből intenzív növekedésbe megy át. A fenti átalakulás lényegét Klaus Schwab „The Great Reset” című művében ismertette a világgal, amely egy külön előadást érdemelne.

A másik lehetőség – egy igazságos és méltányos társadalom kialakítása, amely végre egyensúlyba hozza az ember anyagi, szellemi és spirituális igényeit, biztosítva minden ember számára az adottságainak megfelelő teljes életet.

Bárhogyan is alakul a jövő, két dologban biztosak lehetünk:

– az elmúlt néhány évtizedben megszokott, régi életét senki sem kapja vissza, mert ez lehetetlen,
 – a társadalmi rendszer átalakulása, mint eddig a történelemben bármikor, emberéletek millióinak az áldozatával és feláldozásával fog járni.

A ma élő emberek felelőssége óriási – hogy döntünk, mit teszünk vagy nem teszünk, ez évszázadokra fogja meghatározni az egész emberiség jövőjét.

A végkifejletett az fogja meghatározni, hogy milyen mértékben fognak felébredni, megvilágosodni az emberek, lerázva magukról az évszázados megtévesztő ideológiák hazugságait.